Asociace forenzních psychologů -
Fórum


Zajímavý tip na publikaci:
Jak se vraždí v Česku. Studie vražd spáchaných v letech 1969-2009. Vědecká monografie shrnuje výsledky několikaletého empirického výzkumu kriminální charakteristiky vražd spáchaných na území České republiky v posledních čtyřiceti letech. Poskytuje objektivní srovnání způsobu páchání vražd, osobnosti pachatelů, obětí a motivů v letech 1969-1989 a 1990-2009 na základě posouzení 7 377 případů vražd z pohledu behaviorální analýzy. Empirický výzkum byl zaměřen na konkrétní objekty behaviorální analýzy, tj. na pachatele, oběť, místo činu a způsob páchání. Předmětem výzkumu byly dokonané trestné činy a pokusy trestného činu vraždy. Zvolené charakteristiky u vražd odpovídají vymezení skutkové podstaty vražd, jejím základním rysům z pohledu trestněprávního, kriminologického i kriminalistického.

Damon Horowitz učií filozofii v rámci projektu "Vězeňská univerzita", který zprostředkovává vysokoškolské přednášky vězňům ve Státní věznici San Quentin. V této krátké ale intenzivní přednášce nám vypráví příběh setkání se správným a špatným, které se rychle stává osobní.

.

Co pohání naše nutkání chovat se morálně? Neuroekonom Paul Zak vysvětluje, proč věří, že oxytocin (který nazývá "molekula morálky") je zodpovědný za důvěru, empatii a další pocity, které pomáhají budovat stabilní společnost.Každý den jsme 10 až 200krát obelháni a návody, jak lež odhalit, mohou spočívat v jemnostech a dokonce se mohou zdát proti-intuitivní. Pamela Meyer, autorka knížky Liespotting (Odhalování lži), ukazuje způsoby a rysy, kterými se trénovaní lidé odhalující lži snaží rozpoznat podvody -- zároveň argumentuje, že poctivost má cenu zachovat.Místní politika -- školy, katastr nemovitostí, volby do zastupitelstev -- nás v našem bydlišti ovlivňuje. Proč se tedy nezapojujeme více? Je to snad apatie? Dave Meslin říká, že ne. Nachází 7 překážek, které nám brání v zapojení se do našich společenství, a to i tehdy, když nám na něčem záleží.Psychopatičtí zabijáci jsou základem pro některé populární televize, ale co je doopravdy pohání? Neurolog Jim Fallon hovoří o skenování mozku a genetické analýze, která může odhalit zkažené vedení v přirozenosti (a výživě) vrahů. Ve zvratu, který se vymyká i fikci, se podělí o fascinující rodinnou historii, kvůli níž je jeho práce mrazivě osobní.Ekonom chování Dan Ariely studuje chyby v našem morálním kodexu. Skryté důvody, proč si myslíme, že je (občas) v pořádku podvádět nebo i krást. Chytře navržené experimenty mu pomáhají ukázat, že jsme předvídatelně iracionální a je možné nás ovlivnit způsoby, které si ani neuvědomujeme.Philip Zimbardo dobře ví, jak snadno přejdou slušní lidé na stranu zla. V této přednášce se s námi podělí o svůj vhled do soudního procesu z Abú Ghraib a také o několik výmluvných fotografií. Dále pak popovídá i o té druhé straně mince: o tom, jak snadno se z nás mohou stát hrdinové a jak k tomu v sobě najít sílu.Steven Pinker mapuje pokles násilí od biblických dob to současnosti a dokazuje, že přestože by to mohlo vypadat nelogicky a dokonce zvráceně při pohledu na dění v Iráku a Dárfuru, momentálně žijeme v tom nejklidnějším období existence člověka jako druhu.


© 2008 | AP